КРИТЕРІЇ ГОТОВНОСТІ ДИТИНИ ДО ШКОЛИ

Першокласник сьогодення і першакласник в минулому – різні поняття. В наш час від дитини в першому класі вимагають більше, ніж це було раніше. Тому, щоб адаптація до школи проходила нормально і у дитини не зникло бажання вчитися, малюк повинен бути ГОТОВИЙ ДО ШКОЛИ.

 

Існує ряд показників, за якими ми можемо визначити чи готова дитина до школи. Тут зібрані всі основні критерії, за якими психологи здійснюють відбір.

Отже, було б добре якби дитина змогла б:

1. Назвати себе (П. І. Б.), маму, тата, бабусю, дідуся (орієнтація у внутрішньосімейних зв’язках)

2. Знати пори року, кількість і назви місяців у році, днів у тижні. Знати які зараз рік, тиждень, день. Вміти відповісти на питання типу «Коли птахи відлітають на південь», «Коли холодно і іде сніг», «в який день люди не ходять на роботу», «В яку пору року листя жовтіє» …

3. Розказати назви всіх оточуючих її предметів: меблі, посуд, одяг, побутові та електроприлади, рослин, тварин, явищ природи, назви улюблених мультфільмів, казок, книжок, імена улюблених героїв.

4. Вміти прочитати (можна по складам) невеликий, простий текст з декількох речень.

5. Бути в змозі написати або скопіювати просту фразу, наприклад, «він їв суп»

6. Прямий і зворотний відлік в межах 20.

7. Вміти складати і віднімати числа в межах 10.

8. Володіти навичками узагальнення (в картинках вибрати що об’єднує …), виключення з ряду.

10. Знаходити схожість і відмінності між предметами.

11. Вміти скласти розповідь за картинкою або за серією картинок.

12. Знати основні геометричні фігури – коло, овал, прямокутник, трикутник, квадрат, вміти їх намалювати.

13. Запам’ятати 5-7 слів з 10 чітко названих.

14. Вміти розповісти напам’ять невеликий вірш

15. Вміти відповісти на питання: що буває раніше – обід чи вечеря, хто більший – корова або коза, у корови дитинча теля, а у коня …

16. Знати 10-12 основних кольорів.

17. Вміти намалювати фігуру людини з усіма основними частинами тіла.

18. Слухати казку і переказати ключові події.

19. Утримувати увагу на заданому виді діяльності 10 хв.

20. Розуміти що таке школа, чим там займаються і навіщо туди ходять.

21. Вміти визначати напрямок: вперед, назад, направо, наліво, вгору, вниз.

22. Уважно слухати і виконувати завдання, які пропонуються в усній формі;

23. Може самостійно виконувати необхідне завдання за зразком, який сприймається зором.

Фізіологічні показники:

1. Зміна не менше 5 молочних зубів на корінні.

2. Дістає рукою через верхівку до верхньої частини протилежного вуха (Філліпінський тест).

3. Якщо дитина стоїть боком проявляється прогин хребта в попереку.

4. Яскраво проявляються суглоби на пальцях і колінах.

5. Вміє кидати і ловити м’яч.

6. Вміє зав’язувати шнурки, застібати ґудзики, блискавки – це ознака розвитку дрібної моторики.

7. При рукостисканні – її великий палець вгорі.

8. Скачок в зрості.

9. Може повторити прості пальчикові ігри (наприклад, по столу переминати пальцями, зробити пальцями «перемога» і т. д.).

Дитина не відпускає від себе маму ні на крок: що робити

Будь-яка розлука з мамою стає трагедією, дитина не відпускає маму ні на крок, незважаючи на усі вмовляння і обіцянки, все закінчується капризами і плачем. Що ж робити батькам у такій ситуації?

Перш ніж щось робити, мама повинна зрозуміти, що у такій поведінці малюка є певні причини. І для того щоб не лише справлятися з домашніми справами з малою дитиною, а й викроювати час для відпочинку, необхідно в цих причинах розібратися.

Чому малюк боїться відпускати маму - причини

Серед причин, за яких дитина не хоче відпускати від себе маму і починає вередувати і плакати, можуть виявитися такі:

Страх небезпеки

Дитина з народження завжди відчуває маму поряд: протягом усього дня, і навіть уві сні. Тільки поруч з мамою малюк почуває себе в безпеці. А якщо мама кудись відлучається, це відчуття безпеки у дитини втрачається. Навколишній світ величезний для малюка, і пізнавати його самостійно малюк ще не в змозі. Тільки з мамою дитині нічого не страшно.

Страх бути покинутим

Деякі батьки з виховною метою поводяться неприпустимо, застосовуючи фрази типу: «Будеш вести себе погано - я піду і залишу тебе одного!»

При такому підході, навіть не варто дивуватися, що малюк кожного разу відчуває стрес, коли мама кудись іде. Адже дитина все дуже добре запам'ятовує, і боїться, що батьки насправді назавжди його покинуть. До того ж такий страх буде приходити до малюка після кожного, навіть незначного, проступку - дитина буде боятися через необережність зробити щось погане, щоб тільки мама її не покинула.

Тісний взаємозв'язок між мамою і дитиною

Не тільки мама відчуває стан свого малюка: дитина теж дуже гостро реагує на всі мамині переживання і зміни настрою. Наприклад, якщо мама знаходиться в стані стресу (не важливо з яких причин), то дитина, що завжди знаходиться поряд з мамою, цей її стан розділить - теж стане неспокійною і буде вередувати через дрібниці.

Брак уваги

Багато мам здивуються, дізнавшись про таку ймовірну причину, адже вони і так весь день проводять з дитиною. Проблема в даному випадку полягає в тому, що фізично мама поруч, але вона приділяє дитині необхідну кількість часу.Мама може бути в одній кімнаті з малюком, але при цьому розмовляти по телефону, дивитися телевізор або спілкуватися з кимось в мережі. А дитина в цей час сама по собі, і їй не вистачає спілкування та ігор з мамою. І природно дитина буде ходити за мамою хвостиком, намагаючись хоч якось компенсувати брак уваги і любові.

Малюка щось турбує

Одна з найпоширеніших причин - нездужання внаслідок хвороби. Дитина має гостру потребу в материнській турботі, особливо в період хвороби (періоди прорізування зубів, болю в животі, застуди, що супроводжується підвищенням температури і ін.).

Як подолати надмірну прив'язаність

Розібравшись з причинами, можна вжити ряд заходів щодо їх усунення.Ось деякі рекомендації для батьків малюка, прислухаючись до яких, можна домогтися того, щоб дитина змогла хоча б на деякий час залишатися без мами:

Частіше залишати дитину з родичами

Чим більше дитина буде спілкуватися зі своїм батьком, бабусями і дідусями, тим непомітніше для неї буде мамина відсутність.

Завжди стримувати обіцянку

Пообіцявши малюкові, що мама повернеться через 10 хвилин, необхідно дотримати слова. Якщо мама запізниться, то дитина хвилюватиметься і в наступний раз відпустити маму їй буде важче.

Не можна йти так, щоб дитина цього не знала

Малюк може сильно злякатися. Необхідно перед відходом завжди повідомляти дитину, що мамі потрібно ненадовго вийти.

Збільшувати час відсутності поступово

Не можна залишати дитину одразу надовго, спочатку час відсутності мами не має бути більшим 5 хвилин. Щоразу час відсутності можна збільшувати, але не більше ніж на 5-10 хвилин.

Приділяти дитині належну увагу

Важливо не просто бути поруч, а займатися з малюком, грати в рухливі і розвиваючі ігри. Ну і звичайно потрібно частіше обіймати й цілувати дитину, щоб дитина знала, що батьки її люблять. І найважливіше: ніколи не можна лякати дитину тим, що батьки покинуть її через погану поведінку.

 

Сварки батьків: чим небезпечне з'ясування стосунків на очах у дитини

Ні для кого не секрет, що сварки батьків у присутності дитини негагативно впливають на саму дитину. Однак таке суто теоретичне знання рідко зупиняє дорослих від лайки і конфліктів при маляті. Щоб в подальшому легше було зупинити та попередити сварки, пропонуємо більш детально розглянути це питання та зрозуміти в чому ж конкретно полягає цей негативний вплив.

Наслідки сварок при дитині

Погана поведінка

Побачивши конфлікт між батьками дитина відчуває шквал негативних емоцій, таких як страх, гнів, тривогу. І поки що маленька людина не знає, як з ними впоратися. Дитина може показати, що страждає, тільки за допомогою криків, капризів, впертості або неслухняності. Одним словом, намагається будь-яким доступним способом привернути увагу батьків, щоб вони допомогли впоратися з емоційною бурею всередині. Тому, якщо ви втомилися боротися з поганою поведінкою дитини, необхідно подивитися з боку на власне спілкування з партнером та з оточуючими.

Зниження імунітету

Кожна сварка батьків для дитини є стресом, а стрес незмінно впливає на здоров'я будь-якої, навіть дорослої людини. Якщо дитина постійно перебуває в стресовій ситуації, імунітет організму знижується і виникають хвороби, які прийнято називати психосоматичними. Тому найчастіше в конфліктних сім'ях діти постійно хворіють.

Психічні розлади

Під впливом стресу страждає, звичайно, і психіка малюка.Крайніми проявами можуть стати страхи, нічні кошмари, заїкання, енурез (нетримання сечі), нервові тики або навіть психічні захворювання. При цьому наслідки можуть наступати не відразу, а через роки. Або вони можуть бути просто вчасно не помічені батьками, захопленими «міжусобними війнами».

Маніпулятивна поведінка

Деякі батьки, посварившись на очах у дитини, відчувають свою провину перед нею. Намагаючись спокутувати її, вони дарують подарунки, знімають заборони або купують солодощі. Така поведінка веде до появи маленького маніпулятора в сім'ї: він розуміє, що може попросити все, що хоче, після сварки батьків.

Особистий приклад поведінки в конфлікті

Як відомо, діти навчаються за допомогою наслідування своїм батькам. Постійно спостерігаючи конфлікти батьків, дитина може засвоїти агресивні моделі поведінки в конфліктних ситуаціях. Особливо гостро це може проявитися в підлітковому віці, коли негативні емоції підстьобуються гормональними сплесками. І, як би ви не переконували дитину, що треба поважати один одного і жити мирно, вона буде транслювати те, що ви робили, а не те, що говорили. Прагніть вирішувати конфлікти конструктивно, спокійно і з повагою один до одного.Тоді ваш малюк теж навчиться цьому, навіть якщо не відразу.

Труднощі у власній майбутній сім'ї

Наслідування батьків переноситься і в майбутнє дітей. Якщо дитина регулярно спостерігала сімейні конфлікти, саме така «форма спілкування» для неї стає нормальною. І інших, більш конструктивних інструментів для створення теплих сімейних стосунків у неї просто не буде. Чи бажаєте ви для своєї дитини такої сім'ї в майбутньому?

Як мінімізувати наслідки сварок

Звичайно, найкраще, якщо ви взагалі не будете сваритися при дитині.А при виникненні конфлікту будете спокійно обговорювати ситуацію і приходити до спільного вирішення труднощів. Але це буває не так просто в силу наших автоматичних реакцій на те, що нас не влаштовує в іншій людині. До того ж, у всіх часом буває поганий настрій, неприємності на роботі або просто втома, які заважають нам стриматися вчасно. Ідеальних людей не існує, як і ідеальних сімей, в яких ніхто і ніколи не свариться. А якщо таке і трапляється, то відразу викликає багато питань про близькість стосунків в цих сім'ях. Тому, якщо у вашій родині час від часу виникає непорозуміння, це нормально.

Але щоб непорозуміння не виливати у відкритий конфлікт, необхідно розділяти негативні емоції і способи їх вираження. Такі почуття, як злість, роздратування, гнів або образа, є частиною нашої людської природи, вони нормальні, так само як і позитивні. Ми маємо право відчувати ці почуття, і важливо приймати власні емоції, не закриваючи на них очі, не замовчуючи і не накопичуючи усередині. До того ж, ми зазвичай не можемо контролювати їх появу у відповідь на будь-яку ситуацію. При цьому в нашій владі проконтролювати їх вираження. І це є нашою відповідальністю перед іншими людьми - особливо перед близькими і рідними.

Найголовніше - навчитися зупинятися в той момент, коли всередині закипає роздратування або злість. Існує багато способів це зробити: порахувати до 10, перш ніж щось сказати, набрати в рот води і не ковтати її, сказати замість докору комплімент чи подяку, подумати: «Як моя реакція позначиться на наших стосунках? Поліпшить вона їх або погіршить?». Ви можете вибрати для себе якийсь з цих варіантів або придумати свій, який буде вам допомагати. І після того, як емоції вщухли, спокійно і без дитини необхідно обов'язково обговорити конфліктне питання, висловити ваші почуття і прийти до спільного рішення.

Звичайно, такий спосіб «з'ясовувати стосунки» дається не відразу. Мало кому з нас в дитинстві показували цей позитивний приклад. Але навчитися йому варто, адже саме ця стратегія дозволить вам налагодити стосунки в родині і подарувати дитині щасливе дитинство.

Що робити, якщо ви все-таки посварилися на очах у дитини

Якщо вам не вдалося вчасно стриматися і нерозуміння вилилося в «розмову» на підвищених тонах, важливо згладити його наслідки для вашої дитини. Всіма силами намагайтеся:

Говорити і вести себе спокійно

Підвищення голосу не додадуть переконливості вашим доводам, а дитину можуть серйозно налякати. Це також стосується і ваших дій. Так, розбивши пару тарілок або «розпустивши руки», ви випустите пару. Однак для малюка це може стати травмою, з наслідками якої йому доведеться розбиратися все життя.

Уникати образ і принижень

Вербальна (словесна) агресія так само шкодить дитині, як і фізична. Діти дуже чутливі до емоцій, вкладених в слова. Тому, навіть якщо ви не використовуєте лайливі слова, дитина відчує вашу неповагу до мами або тата.

Зберігати нейтралітет дитини

В жодному разі не можна з’ясовувати думку дитини стосовно того, хто правий у вашій суперечці, на чиєму вона боці. І, тим більше, переконувати в тому, що праві саме ви. Це вкрай травматично для малюка, адже ви обидва для нього рідні і обох вас він любить однаково.

Найкраще показати дитині, що конфлікт завершено - тобто після сварки при ньому ж і помиритися. Але часто і це не виходить. В такому випадку, після того як емоції вляглися, визнайте свою помилку і вибачитеся перед дитиною за те, що їй довелося це побачити. Як тільки ви відчуєте себе готовими, можна спокійно пояснити малюкові, що сталося, що ви відчували і чому посварилися. Важливо підкреслити, що провини дитини в події не було, адже маленькі діти часто думають, що причиною негативної поведінки батьків є вони самі.

Доступними для дитячого розуміння словами необхідно пояснити, що сварка не говорить про те, що хтось винен чи хтось гірший або кращий, просто двоє людей не змогли домовитися. Також важливо озвучити, що сварка не стане причиною розриву стосунків між мамою і татом, що вони продовжують любити один одного і свого сина чи дочку.

Якщо ж сварки батьків, особливо із застосуванням словесної або фізичної агресії, мають регулярний характер, необхідно зупинитися і задуматися. Важливо зрозуміти причини того, що відбувається і виправити ситуацію якомога швидше, щоб припинити травмування дитини. Найкраще для цього звернутися за допомогою до фахівця з сімейних стосунків, адже самостійно буває важко розірвати порочне коло взаємних звинувачень і докорів.

Роблячи зусилля щодо поліпшення своїх стосунків з чоловіком (дружиною), ви не тільки станете самі спокійнішими і щасливішими, а й зможете зробити щасливішими своїх дітей.

Криза трьох років - особливості, прояви, поради батькам

Вікові кризи - це неминуча стадія розвитку і дорослішання дитини. Це свого роду переломні моменти, під час яких відбувається переоцінка всіх колишніх цінностей, переосмислення свого «я» і стосунків з оточуючими. Одним з таких моментів є криза трьох років.

Криза трьох років - особливості

Кожному періоду розвитку дитини властиві свої потреби, способи взаємодії, моделі поведінки та усвідомлення себе. Досягнувши трирічного віку, малюк починає усвідомлювати, що він особистість. Це проявляється виникненням в мові слова «Я». Якщо дитина раніше без проблем говорила про себе в третій особі, називаючи себе по імені, наприклад, «Катя хоче їсти», то тепер це відбувається все рідше і рідше. Тепер при погляді на своє відображення в дзеркалі або на фото, дитина з впевненістю вимовляє: «Це Я». 

Дитина починає сприймати себе як самостійну людину, що має свої особливості і бажання. Разом з цим усвідомленням і приходить криза трьох років. Ласкава та мила крихітка в цей час може сильно змінитися і перетворитися на вперту і примхливу «нехочуху».

Ознаки кризи трьох років

 

Ознаки кризи трьох років: впертість

Висловивши якесь бажання або думку, малюк буде наполягати на своєму до останнього, причому, навіть якщо це бажання у нього вже давно пропало.Зазвичай переконати впертого не допомагають ніякі вмовляння і обіцянки чогось більш вартісного. Таким чином малюк хоче зрозуміти, що з його думкою рахуються.

Ознаки кризи трьох років: негативізм

Мається на увазі прагнення дитини суперечити і робити все не так, як йому говорять. Наприклад, малюк може дуже хотіти піти на прогулянку або помалювати, але відмовиться від цього лише тому, що пропозиція надійшла від дорослого. Але така поведінка зовсім не є пустощами або непослухом. Дитина так поводиться зовсім не тому, що їй подобається така поведінка - так вона намагається захистити своє «Я».

Ознаки кризи трьох років: прагнення до самостійності

Дитина прагне все робити і вирішувати самостійно. На перший погляд це непогано, однак вікова криза у трирічних дітей робить цю рису надмірною, неадекватною до їх можливостей. Тому таку самостійність правильніше назвати скоріше свавіллям.

Ознаки кризи трьох років: знецінення

Все, що колись дитині було дорогим або цікавим, може втратити для будь-який сенс. Причому, це стосується не тільки речей або улюблених занять, змінитися може поведінка і навіть ставлення до близьких. У цей період батьки для малюка можуть «стати злими», мила сусідка, яку він раніше з радістю зустрічав - противною, улюблена м'яка іграшка - поганою і т.д. Нерідко діти починають обзиватися або лаятися.

Ознаки кризи трьох років: деспотичність

Дитина вказує оточуючим, що ті повинні робити або як себе вести і вимагає, щоб їй підкорялися.Наприклад, малюк вирішує, хто повинен піти, а хто залишитися, що він буде одягати, їсти або робити.

Криза 3 років - як поводитися з дитиною

Зміни в поведінці дитини, причому часом дуже великі, нерідко викликають подив у батьків. Дуже важливо не реагувати на них жорстко, постійно караючи дитину. У подібній ситуації необхідно зрозуміти, що це нормальний розвиток дитини в 3 роки. У цей період основним завданням батьків є – підтримати дитину та допомогти максимально безболісно його подолати.

Надайте дитині свободу вибору

Діти в три роки чекають від оточуючих, а особливо від батьків визнання їх самостійності і незалежності, навіть не дивлячись на те, що самі до цього ще не готові. Тому для дитини в цьому віці дуже важливо щоб з нею радилися і цікавилися її думкою. Не ставте малюкові ультиматумів, будьте винахідливими.

Наприклад, якщо дитина виявляє бажання одягатися самостійно, нехай, в цьому немає нічого поганого, просто передбачте це і почніть збиратися на 15-20 хвилин раніше.

Непогано працює прийом переключення уваги.Наприклад, ви збираєтеся до родичів, але підозрюєте, що на вашу пропозицію малюк може відповісти відмовою, тоді просто запропонуйте дитині вибрати одяг, в якому він поїде в гості. У підсумку ви перемикаєте увагу малюка на вибір одягу, і він не буде обдумувати їхати йому з вами чи ні.

Дайте малюкові відчути себе самостійним

Завжди криза трьох років у дитини проявляється збільшеною самостійністю. Малюк намагається все робити сам, навіть не дивлячись на те, що його можливості далеко не завжди відповідають його бажанням. Батькам необхідно поставитися з розумінням до подібних прагнень.

Постарайтеся проявляти більше гнучкості у вихованні, не бійтеся розширити обов'язки і права дитини, дайте відчути самостійність, звичайно, тільки в розумних межах, певні межі, все ж, повинні існувати. Просіть іноді про допомогу або давайте якісь прості доручення. Якщо ви бачите, що малюк намагається щось зробити сам, але не може з цим впоратися, ненав'язливо допоможіть йому

Навчіться справлятися з істериками дитини

Детальніше, як справлятися з диячими істериками читайте у статті Як впоратися з дитячими істериками.

Навчіться відмовляти

Відмовляти можуть далеко не всі батьки. Проте, вміти говорити чітке «ні» - необхідно кожному дорослому. В будь-якій сім'ї повинні бути встановлені межі, за які виходити ніяк не можна і дитина має про них знати.

Що батькам робити не варто

Щоб ваш чудовий малюк не виріс занадто впертим і неконтрольованим або, навпаки, малоініціативним і безвольним, ніколи не показуйте йому, що його думка нічого не значить і абсолютно вас не хвилює. Не придушуйте прагнення до самостійності, обов'язково довіряйте дитині посильні справи. Також не варто постійно кричати на дитину і стояти на своєму, намагаючись зламати її впертість. Це може привести або до того, що дитина просто перестане вас чути, або до виникнення заниженої самооцінки.

Криза трьох років - це, напевно, не перше і не останнє випробування з яким доведеться зіткнутися кожному з батьків. Дуже важливо в цей період не втрачати самоконтролю і щиро любити свою дитину, не залежно від її вчинків.

Дитячі капризи, як з ними впоратись

Дитячі капризи турбують багатьох батьків: вони виникають раптово на тлі цілком благополучної поведінки дитини. Більшості мам і тат знайома ситуація, коли в цілому спокійні діти починають вередувати. І чим старшоюе стає дитина, тим більше у неї може бути приводів для істерик: не купили іграшку, як у інших дітей, не дали солодкого, пішли грати не на той дитячий майданчик. Щоб не сформувати у дитини звичку отримувати бажане за допомогою плачу і крику, батькам варто розібратися, в чому причини дитячих капризів.

У кожному віці свої капризи

Схильність до капризів пов'язана з віковими та психофізичними особливостями дітей. Найбільш часто капризи проявляються в ранньому дитинстві. Причому, чим молодша дитина, тим яскравіші у неї подібні прояви.

Капризи у дітей до двох років

У віці до двох років дитячі капризи можуть бути викликані перевтомою, зміною обстановки або хворобою дитини. Але їх легко уникнути. Для цього батькам потрібно правильно організувати режим дня і подбати про те, щоб дитина відчувала себе комфортно і безпечно.

Капризи у дітей від двох до п'яти років

У період з двох до п'яти років дитина починає активно висловлювати свою незгоду з діями батьків і намагається змусити їх виконувати власні бажання. Дорослим не варто встановлювати диктат і тиснути на малюка авторитетом старшого. Такі взаємини з дітьми вважаються найбільш несприятливими для формування особистості.Згідно з дослідженнями, ефективним стилем виховання дітей є співпраця, в основі якого лежить принцип об'єднання всіх членів сім'ї. 

Капризи у дітей після п'яти років

Капризи у дітей у віці п'ять і більше років - наслідок усталеної звички домагатися свого не діалогом, а криком і плачем. Рекомендації батькам у цьому випадку - насамперед, ігноруйте спроби маніпулювати собою. Запропонуйте дитині подумати, чи так йому потрібно те, про що він вас просить. Якщо його прохання не можна виконати, то поясніть йому, чому. Ваша відмова не буде сприйнята болісно, якщо дитина буде розуміти, з якої причини не може отримати бажане.

Як боротися з капризами дитини: 7 порад батькам

Багато батьків не знають, як реагувати на дитячі капризи і дають волю емоціям. Як же поводитися мамам і татам, коли дитина вередує.

Дитячі капризи - зберігайте спокій в будь-якій ситуації

У будь-якій ситуації намагайтеся зберігати спокій. Не варто кричати на дитину: знайдіть спосіб інакше донести до неї свою точку зору. Поясніть, чому ви не будете робити те, що вона хоче. Якщо дитина не реагує на ваші доводи, почекайте, поки вона заспокоїться і зможе сприймати ваші слова.Для того щоб вивести дитину з істерики, міцно обійміть її і утримуйте деякий час в своїх обіймах. Говоріть дитині, що любите її навіть у ті моменти, коли вона злиться, але вас засмучує, якщо вона голосно кричить і кидається на підлогу.

Дитячі капризи - наберіться терпіння

Напад істерики в громадському місці краще перечекати, не реагуючи на поведінку дитини і коментарі оточуючих. Якщо є можливість, віднесіть кричущого малюка в машину або виведіть з магазину на вулицю. Коли він заспокоїться, спокійно обговоріть з ним ситуацію і поясніть, що так вести себе в присутності сторонніх людей неприпустимо.

Дитячі капризи - тримайте своє слово

Якщо ви сказали «ні», дотримуйтеся цієї заборони, як би вам не було шкода свого малюка. Багато батьків готові дозволяти дітям все, лише б вони перестали кричати. Роблячи таким чином, вони закріплюють небажану поведінку дитини.Психологи радять усім членам сім'ї дотримуватися однієї стратегії виховання дітей. Це допоможе попереджати дитячі капризи на етапі їх зародження.

Дитячі капризи - використовуйте розумні доводи

Спробуйте «домовитися» з дитиною. Діти у віці старше чотирьох років вже розуміють зв'язок між своєю поганою поведінкою і подальшим покаранням. Для цього встановіть для дитини чіткі правила. Наприклад, не «перестанеш кричати - залишишся без мультиків».

Дитячі капризи - переключайте увагу дитини

Не варто карати дитину за капризи. Розумніше відвернути її увагу на щось інше. Наприклад, попросивши знайти якийсь товар на полицях або запропонувавши понести корзину в супермаркеті. Необхідність виконання якої-небудь дії допоможе відвернути дитину від її примх і бажання наполягати на своєму.

Дитячі капризи - уникайте їх

Намагайтеся уникати дитячі капризи. Уникайте ситуацій, коли ймовірність істерики висока. Так, батькам не варто йти в магазин з голодною і втомленою дитиною, якщо вони не хочуть викликати новий вибух емоцій.

Дитячі капризи - не залишайте дитину одну

Якщо дитина не йде на контакт, не варто залишати її одну в стресовому стані. Надмірна опіка малюка в даній ситуації теж позбавлена здорового глузду. Адже саме капризами діти висловлюють протест проти батьківського нагляду і демонструють бажання бути самостійними. Тому продовжуйте спокійно займатися своїми справами. Тоді дитина буде знати, що ви завжди поруч, а ваше рішення - остаточне.

Все про дитячу замкнутість

Кожна дитина адаптується в соціумі по-своєму, самостійно визначаючи межі своєї відкритості. Одні діти легко спілкуються з людьми, яких бачать вперше, інші нелегко знаходять спільну мову навіть зі своїми близькими. Однак кожен з малюків потребує спілкування. Про те, звідки береться дитяча замкнутість, що відрізняє її від природної скромності і як батькам допомогти малюкові подолати внутрішні бар'єри читайте у сьогоднішній статті.

Все про дитячу замкнутість: замкнутість чи скромність

Для того щоб зрозуміти, що ваша дитина дійсно замкнута, а не інтроверт, скромний і тихий за характером, потрібно уважно спостерігати за її поведінкою. 

Про замкнутість свідчать наступні ознаки:

 • Дитина неговірка, рідко з інтересом підтримує бесіду, спілкується напівголосно і обмежується черговим набором фраз (наприклад, відповіддю «не знаю»).
 • Малюк важко переживає зміну колективу, напружений в присутності незнайомих дітей і дорослих.
 • Дитина ніколи не відстоює свою думку (навіть якщо у неї відібрали улюблену іграшку).
 • В дитини має друзів.
 • Малюк боїться всього нового.
 • Дитина практично не жестикулює, часто тримає руки за спиною або ховає їх в кишенях.
 • Дитина захоплюється незвичайним хобі (замкнуті діти нерідко компенсують цим брак спілкування).

Як вже було сказано, дитячу замкнутість легко можна переплутати зі скромністю та інтровертністю.

Скромні діти цілком нормально спілкуються з добре знайомими людьми, охоче підтримують бесіду з близькими і виглядають «буками» тільки в незнайомій компанії або при несподіваних обставинах.

Інтровертність - це особливість характеру, яка виражається в тому, що дитина вміє і любить спілкуватися, але всі свої емоції і думки вважає за краще тримати при собі.

А от замкнута дитина одночасно і не любить спілкуватися, і страждає від самотності. Йому хочеться розповісти щось про себе, але він боїться поділитися цим з ким-небудь. Замкнутість - це не вроджена якість. Відзначено, що частіше за все замкнутими стають діти з високим рівнем інтелекту.

Причини дитячої замкнутості

   Неправильна поведінка батьків:
  • постійно незадоволені вчинками дитини (не так ходить, не так їсть, і ін.);
  • ставлять до дитини підвищені вимоги (такі діти близько до серця приймають навіть дрібні невдачі, а це сильно б'є по їх самооцінці, змушує занурюватися в роздуми і замикати на замок власні емоції);
  • сваряться між собою (через батьківські сварки дитина шукає усамітнення);
  • проявляють байдужість до переживань дитини (вони здаються їм незначними).
  • Психологічна травма, викликана насмішками близьких або друзів.


  Важке захворювання, що заподіює дитині незручності або змушує її думати про те, що вона не така, як інші діти.

Як перемогти дитячу замкнутість

   Ніколи не називайте свою дитину «замкнутою» вголос, оскільки вона і так це відчуває і переживає через свій душевний стан.


  Не змушуйте дитину відмовлятися від її захоплень, якими б дивними або марними вони вам не здавалися. Спробуйте подивитися на них дитячими очима.
   Допомагайте малюкові реалізовувати себе в хобі. А ще краще - будьте на крок попереду. Наприклад, дитина зацікавився географією - а ви одразу даруєте їй великий глобус.


   Якщо у дитини щось не виходить, не критикуйте і не звинувачуйте, називаючи «недотепою» або «тюхтієм». Замкнута дитина і так занадто критично ставиться до самої себе.
   Краще спробуйте підбадьорити.


   Уважно слухайте історії свого малюка і ніколи не кажіть, що вам ніколи, задавайте питання, цікавтеся його справами. Якщо мама з татом відмовляються вислухати його, він сприймає це на свій рахунок і в наступний раз вже не зробить спроби поспілкуватися.


   Довіряйте своїй дитині, завжди радьтеся з нею, враховуйте її думку. Замкнутим дітям не вистачає довіри з боку оточуючих, тому пропозиція обговорити щось разом додасть віри в те, що з її думкою рахуються і її поважають.


   Поясніть дитині, що страхи є у всіх. Наведіть приклад власну історію або історію з життя когось із знайомих. Коли дитина зрозуміє, що він не один такий на всьому білому світі, йому буде легше боротися зі своїм страхом бути відкритим.


   Частіше розмовляйте зі своєю дитиною про її страхи і разом шукайте шляхи їх подолання. Якщо дитині не вдається потоваришувати з ровесниками, допоможіть її - поясніть, як це краще зробити, з чого почати розмову, чому важливо цікавитися іншою людиною.


   Хваліть і карайте дитину завжди вчасно і тільки за скоєне.
   Замкнута дитина заслуговує такого ж ставлення до неї, як і дуже товариський малюк: не варто розхвалювати без приводу або скасовувати покарання, коли зроблено серйозний проступок.


  Якщо ви хочете проникнути в світ замкнутої дитини і допомогти їй налагодити контакт з оточуючими - в першу чергу розкрийте двері власного серця. Будьте відкритими зі своєю дитиною, і вона обов'язково відгукнеться!

Маленькі маніпулятори: поради батькам, які йдуть на поводу у дитини

Практикуючі демократичне виховання мами і тати зізнаються, що періодично стають жертвами дитячих маніпуляцій. Розпещені діти сідають дорослим на шию, змушуючи виконувати будь-яку забаганку. Однак від подібних психологічних хитрощів з боку дитини не застраховані навіть найсуворіші батьки. Як зрозуміти, що ви на короткому повідку у дитини? Яким способом можна повернути колишній авторитет? Яких помилок не можна допускати, якщо у вашій родині з'явився маленький маніпулятор

Найпоширеніші помилки батьків, що провокують маніпуляцію

Помилка №1. Спроби дитини маніпулювати батьками помічені занадто пізно

Більшість батьків допускають одну і ту ж помилку: не помічають перших ознак маніпуляцій сина або дочки. А, як відомо, вчасно не діагностоване захворювання призводить до ускладнень.

Немовлята не здатні маніпулювати оточуючими. Спроби залучити до себе увагу більшою мірою обумовлені інстинктами, ніж усвідомленими бажаннями. Малюк не може самостійно про себе подбати, тому кличе на допомогу маму. А ось в молодшому шкільному віці дитина вже свідомо намагається маніпулювати мамою, татом, бабусями, дідусями, нянями і іншими близькими людьми. Якщо дитина виявила певну методику, що дозволяє їй отримати від дорослого бажане, вона буде регулярно її використовувати.

Щоб не розвивати якості маніпулятора в своїй дитині, важливо вчасно розпізнати перші спроби маніпуляції і чітко дати зрозуміти, що вони не працюють.Для цього необхідно відзначати регулярно повторювані випадки, коли дитина отримує те, що ви не дозволяли.

Як «метод» отримання бажаного ваша дитина може використовувати сльози, випрошування, лестощі, а також істеричну або агресивну поведінку.

Якщо батьки уважні і чуйні, то їм не важко буде порівняти «масштаб трагедії» (тобто сприйняття ситуації дитиною), і реальну важливість того, що вона хоче отримати, і, таким чином, виявити спробу маніпуляції. Також можна безпосередньо поговорити з дитиною (до того, як емоції захлиснуть її), дізнатися, чого вона конкретно хоче і навіщо ».

Помилка №2. Поганий приклад

Іноді батьки самі провокують дітей, спонукаючи використовувати маніпуляцію для досягнення цілей. По-перше, вони можуть самі маніпулювати дітьми, якщо не знають інших шляхів впливу на поведінку дитини, тим самим подаючи негативний приклад. А по-друге, батьки можуть неусвідомлено підкріплювати вчинки маніпулятивного характеру. Найголовнішим підкріпленням для дитини служить, звичайно, отримання того, чого вона вимагала.

Помилка №3. Здатися і поступитися

Дійсно, іноді дорослим легше піти на поступки дитині, щоб та заспокоїлася і «відчепилася». Найчастіше мами і тати піддаються на провокації в людному місці: в гостях, в магазині, в поліклініці.

Досить поширене явище - у відділі дитячих іграшок малюк заводить істерику, вимагаючи купити ляльку або машинку. І мама, червоніючи від сорому за свою нестриману капризулю, задобрює її новою іграшкою, тобто стає жертвою маніпуляції.

Якщо ви опинилися в подібній ситуації, не поспішайте здавати позиції і виконувати вимоги, які знаходяться за межею ваших інтересів. Проявіть терпіння і непохитність.В іншому випадку дитина, яка відчула вашу слабку сторону, буде і далі змушувати вас діяти собі на вигоду.

Помилка №4. Прояв агресії

Отже, ви усвідомили, що син або дочка вами маніпулює. Образа, роздратування, злість і бажання покарати - природна реакція, яку потрібно придушити. Деструктивні емоції в даному випадку можна розглядати як легкозаймисту рідину, яку впорснули в невелике багаття.

Як впоратись з дитячою маніпуляцією: поради батькам

Дуже важливо не переборщити, прагнучи уберегти себе від танців під дудку дитини-маніпулятора. Деякі батьки вважають, що кращий спосіб припинити спроби тиску з боку сина або дочки - ігнорувати їх. Таку поведінку діти можуть розцінити, як байдужість до них і до їхніх потреб.У підсумку ми отримуємо дитячу образу, замкнутість, озлобленість, а в гіршому випадку ще й депресію, спровоковану невірним висновком: «Я для них - пусте місце. Мене не люблять ».

Як же грамотно знизити ризик маніпулювання (або хоча б мінімізувати частоту) з боку дитини і при цьому не зруйнувати крихкий місток порозуміння?

 • Будьте впевнені в своїй правоті. Для цього подумки позначте чіткі межі: «добре» і «погано», «дозволено» і «неприйнятно». Ці кордони допоможуть вам приймати рішення, вони ні в якому разі не повинні бути порушені зовнішніми обставинами;
 • Встановіть для дитини тільки основні і найважливіші кордони. Усередині них надавайте їй свободу - не варто забороняти все підряд;
 • Поважайте думку дитини, але при цьому пояснюйте, що остаточне рішення приймаєте ви - дорослий;
 • Будьте чесним і відкритим, дотримуйтесь прийнятих в сім'ї правил, а якщо допустили помилку - визнайте її;
 • Визнайте право дитини на негативні емоції, коли вона не отримує те, чого хоче, не лайте за істерики, але при цьому не йдіть на поступки;
 • Контролюйте свої емоції і завжди зберігайте спокій в спілкуванні з дитиною;
 • Зберігайте (або відновіть) довірчі відносини з дитиною, частіше говорить про те, як сильно ви її любите.

Сподіваємося, ці поради допоможуть вам взяти ситуацію в свої руки і відновити мир в сім'ї. Пам'ятайте, будь-яка маніпуляція дитини спрямована на залучення вашої уваги. Якщо капризи, брехня і різного роду психологічні прийоми з боку сина або дочки почастішали, подумайте, чи достатньо тепла і ласки ви даруєте своїй дитині? Можливо, настав підходящий момент для позитивних змін, які ще більше зблизять вас з дитиною.

 

Дитяча лайка: Звідки вона береться та як на неї реагувати

Чому діти лаються

Так звані лайливі слова рано чи пізно з'являються в лексиконі кожної дитини. При цьому діти різних вікових груп мають свої причини і мотивацію для вживання цих виразів.

Дитина 2 років лається

Дитина двох-трьох років використовує ненормативні вислови неусвідомлено. У цьому віці діти не розуміють сенс уживаних ними лайливих слів. Вони повторюють, те що говорять оточуючі люди, мову яких вони наслідують.

Дитина 4 років лається

Діти віком від трьох до чотирьох років можуть використовувати заборонені слова цілком усвідомлено, розуміючи, що цього робити не можна. Найчастіше вони намагаються таким чином привернути до себе увагу батьків, надаючи перевагу покаранням від мами і тата, аніж їх відсутності. Деякі діти навмисно використовують «міцні» вислови для того, щоб викликати реакцію дорослого і прояснити його ставлення до своєї поведінки.

Вживання лайливих слів також може бути способом шантажу батьків. Так, зауваживши, що нові слова, не подобаються мамі з татом, дитина може обіцяти «предкам», що більше не буде їх вживати. Але тільки в тому випадку, якщо вони куплять нову іграшку або відведуть на вихідних в зоопарк.

Дитина 7 років лається

Як відзначають дитячі психологи, діти у віці від п'яти до семи найчастіше використовують у своїй промові лайливі слова з почуття протесту. Так вони протестують проти надмірної опіки з боку батьків і проявляють свою самостійність. Вживаючи нецензурні слова і вирази, діти цього віку прагнуть затвердити своє «я», взяти ситуацію під контроль, провокуючи батьків фразою: «А що я такого сказав?». У деяких випадках лайливі слова в лексиконі дитини - це спроба виплеснути внутрішню злість і агресію, покарати кривдника. Лайка при сторонніх людях може говорити про спробу дитини «помститися» батькам за несправедливе покарання: відлучили від комп'ютерних ігор, не дали подивитися мультфільм - так нехай тепер їм буде соромно перед оточуючими!

Як реагувати на ненормативну лексику дітей

Реагуйте в залежності від віку дитини:

Два-три роки

Якщо дитина ще маленька (два-три роки), кращий спосіб відівчити її повторювати непристойні слова, не звертати увагу на «круті» висловлювання: незабаром дитина, цілком імовірно, їх забуде.

Три-п'ять років

Дитині трьох-п'яти років варто пояснити, що ви не хотіли б чути такі слова у себе вдома. Батькам не слід раз-у-раз повторювати: «Більше ніколи так не говори!» Цим ви тільки привернете увагу до поганого слова. З тієї ж причини не варто карати дитину або соромити її, інакше вона почне вживати лайливі слова, коли вас не буде поряд, наприклад, в дитячому садку або на дитячому майданчику під час ігор з ровесниками. У цьому віці малюк ще не може повною мірою усвідомити значення слова «невихований», за що саме його покарали, і як наслідок - замкнеться в собі і перестане ділитися з вами своїми переживаннями.

П'ять-сім років

У віці п'яти-семи років можна вводити систему покарань і заохочень дитини, головне, розуміти, які методи виявляться найбільш ефективними.

Встановіть причину появи лайливих слів

Можливо, у вашій сім'ї є родич, який використовує лайливі слова в повсякденному житті. Поговоріть з ним, наполегливо переконуючи його в необхідності припинити їх вживання при дітях. Якщо виною всьому сторонні люди, мову яких дитина випадково почула на вулиці або в магазині, поясніть, що це невиховані люди, і не варто брати з них приклад. Якщо заборонені слова були запозичені у однолітків, постарайтеся звести до мінімуму спілкування з цими дітьми, або серйозно поговоріть з їх батьками та вихователем у дитячому садку, щоб вони прийняли належних заходів.

Слідкуйте за своєю мовою

Не вживайте ненормативну лексику при дітях. Пам'ятайте, що саме ви формуєте особистість дитини, її звички і спосіб життя. Навчіть її висловлювати свої сильні почуття іншими, не лайливими словами. Підтримуйте в родині доброзичливі відносини, оскільки взаєморозуміння і тепла атмосфера є тим середовищем, в якому ненормативна лексика не потрібна.

Емоційне вигоряння батьків: що це таке і як його уникнути

Синдром емоційного вигоряння відомий з минулого століття, коли він вперше був діагностований американцями. Емоційне вигоряння - це зміни в поведінці людини, які проявляються внаслідок емоційного виснаження. Найчастіше термін «емоційне вигорання» пов'язують з діяльністю працівників, чия професія пов'язана з допомогою людям. Це лікарі, рятувальники, медсестри, працівники соціальних служб, педагоги. Однак існує й особлива категорія громадян, що піддаються емоційному виснаженню, про яку чомусь у нас не прийнято говорити. Це батьки.

Причини емоційного вигорання

Виховання дитини - це важка праця, до якої часто молоді мами і тати виявляються непідготовленими. Звичний спосіб життя сім'ї з появою дитини істотно змінюється. Безсонні ночі, постійні тривоги за здоров'я малюка, боязнь зробити щось не так, складнощі з адаптацією до своїх нових соціальних ролей і, звичайно ж, відсутність вільного часу - все це супроводжує життя молодих батьків протягом перших місяців життя дитини. У багатьох сім'ях до цього списку додаються також фінансові труднощі, відсутність допомоги з боку родичів, невирішене житлове питання та інше.

Природно, що всі ці фактори безпосередньо впливають на емоційний стан батьків, який під їх впливом поступово порушується, що в кінцевому підсумку призводить до нервового зриву, депресії і перевтоми.

Багато хто вважає, що емоційному вигоранню піддаються тільки жінки, проте це не так. Ця недуга проявляється також у татусів, бабусь, дідусів, однак у матерів вона дійсно зустрічається найчастіше.

Хто найчастіше страждає від синдрому емоційного вигорання:

 • батьки, які мають двох і більше дітей молодше п'яти років;
 • батьки дитини, яка часто хворіє, має важковиліковне або невиліковне захворювання;
 • матері, які виходять на роботу до моменту закінчення декретної відпустки або працюють на дому, паралельно займаючись вихованням дітей, тобто живуть в режимі мультизайнятості;
 • батьки в неповних сім'ях;
 • батьки, які самі в дитинстві відчували психологічні труднощі;
 • батьки-перфекціоністи, які мають завищені вимоги до власної батьківської ролі.

Симптоми і стадії емоційного вигорання

Діагностувати цю недугу можна за змінами в поведінці людини. До симптомів емоційного вигорання відносяться: постійна втома, небажання щось робити або виконання звичних дій на автоматі, плаксивість, апатія, байдужість і байдужість до власної дитини або навпаки дратівливість і безпричинна агресія, втрата інтересу до спілкування з сім'єю, родичами, друзями, стан постійної тривоги і депресії.

Існує три стадії синдрому

Перша стадія

«Стадія витримування». Вона характеризується станом, коли людина відчуває, що їй важко, але з останніх сил намагається взяти себе в руки.

Людина ще тримається «на плаву», але при цьому сама часто зауважує власну дратівливість і починає звинувачувати себе в тому, що не справляється зі своєю батьківською роллю. Постійні думки «я погана мати / поганий батько», «у мене нічого не виходить», «я не справляюся з вихованням дитини» призводять до подразнення та агресії по відношенню до себе, дитини, близьких людей.

Відповідно, у батьків падає самооцінка, з'являється постійна тривожність, що ще більше посилює нервове виснаження і позначається на емоційному стані дитини. Діти, відчуваючи емоційну нестабільність батьків, починають вередувати і гірше себе вести, що призводить до ще більшого подразнення.

Друга стадія

«Стадія не-витримування», має такі симптоми: мама/тато розуміє, що більше не в силах витримувати емоційне навантаження, хочеться все кинути, розірвати замкнене коло, позбутися цього пресуючого стану.

Третя стадія

На цьому етапі зазвичай починаються серйозні деформації особистісного характеру.Психіка людини з синдромом емоційного вигорання на стадії деформації включає особливий захист, і батько/мама починає звинувачувати в ситуації, що склалася власну дитину, а заодно і всіх оточуючих.

Як подолати синдром емоційного вигорання: 8 рекомендацій фахівців

Якщо ви помітили у себе або своїх рідних симптоми емоційного вигорання, відразу почніть роботу по позбавленню від цієї недуги, поки вона не перейшла в найсерйознішу стадію.

1. Почніть більше відпочивати

Організму потрібен хороший відпочинок. Візьміть вихідний або відпустку, і відпочиньте, приділіть час собі, займіться тим, чим давно хотілося зайнятися. Під час невеликого відпочинку організм відновить сили, і незабаром ви повернетеся до своїх звичних справ з абсолютно іншим настроєм.

2. Навчіться просити про допомогу

Попросіть близьких допомогти вам з дитиною, зніміть з себе хоча б частину щоденного навантаження.Просіть надати вам будь-яку посильну допомогу: виконати домашні справи, дати гроші в борг. Особливо актуально це в тому випадку, якщо ви – батько-одинак чи матір-одиначка.

3. Приймайте недоліки свої та інших людей

Прийміть той факт, що всі люди різні, і ніхто не ідеальний. Почніть ставитися до себе більш поблажливо, приймайте себе такою (таким), яка (який) ви є.

4. Відкладіть другорядні справи

Навчіться скидати «баласт»: забудьте другорядні справи, які збиралися переробити, відкладіть їх, подумайте про себе, адже виснажені батьки не зможуть повноцінно справлятися зі своїми батьківськими обов'язками.

5. Висипайтеся

Забезпечте собі стабільний восьми-дев'яти годинний сон. Щоб уникнути виснаження організму, слід висипатися хоча б кілька разів на тиждень. Буде добре, якщо ви навчитеся лягати до опівночі і вставати не пізніше сьомої-восьмої ранку. Для підтримки здоров'я лікарі рекомендують саме такий графік.

6. Шукайте внутрішній ресурс

Використовуйте всі можливі ресурси, які допоможуть вам поліпшити емоційний стан. Це можуть бути хобі, сеанси масажу, похід в кіно або ресторан, поїздка за місто, зустрічі з друзями.

7. Позбавляйтеся від почуття провини за власні задоволення

Якщо ви відчуваєте провину за те, що зробили щось для себе: купили нове плаття замість чергової іграшки для дитини, залишили малюка з бабусею, а самі пішли розважатися з друзями, не звинувачуйте себе. Пам'ятайте, що діти тонко відчувають емоційний стан батьків, і якщо ви відчуваєте себе радісними, щасливими, відпочившими, то такий же душевний підйом будуть випромінювати і ваші діти.

Однак пам'ятайте, що впадати в іншу крайність і займатися тільки собою - погане рішення. Намагайтеся стежити за балансом того, що ви робите для себе і що - для дитини.

8. Регулярно харчуйтеся і гуляйте на свіжому повітрі

Прогулянки по 40 хвилин на день навіть в місті можуть істотно поліпшити ваш емоційний стан.

Лікування третьої стадії емоційного вигорання можливе тільки під контролем фахівців: невропатологів і психологів. Якщо ви помітили у себе або близьких критичну стадію - відразу ж звертайтеся за професійною допомогою, оскільки впоратися з нею на одинці методами, що спрацьовують на першій і другій стадії, в більшості випадків неможливо.

При симптомах емоційного вигорання у жодному разі не можна намагатися стабілізувати свій стан за допомогою будь-яких продуктів-стимуляторів. Чай, кава і алкоголь не тільки не позбавлять вас від втоми, але і завдадуть ще більшої шкоди і без того розтривоженій нервовій системі. Систематичне вживання алкоголю впливає на організм як депресанти, що ще більше посилить нестабільність емоційного стану.

Якщо діти не слухають ...

Виховання - це завжди виклик, тому що воно покликане формувати характер і поведінку дітей. Важливо пам'ятати, що ідеального способу виховання просто не існує. Усі батьки вчаться методом підбору. Гарне виховання полягає в тому, щоб залишатися відкритими для навчання, і ніколи не вважати себе ідеальними батьками, що вже роблять все можливе. Ми всі вчимося на помилках.

Немає ідеальних батьків і немає ідеальних дітей! Цей милий карапуз, яким ми милувалися, хитаючи на руках, тепер кидається на підлогу в істериці. Однак, коли діти погано поводяться, важливо пам'ятати, вони роблять це не тому що вони ненавидять вас. Це лише знак того, що ваш малюк росте і намагається бути незалежним.

Діти підкоряються розпорядку і вказівкам протягом усього дня в дитячому садку і школі, і дім - єдине місце, де вони можуть розслабитися. Яким чином ми можемо направляти їх, не утискаючи зайвий раз.

Діти Вас не слухають - зробіть рутину розвагою

Гумор може перетворити виховання в розвагу і для дитини і для батьків. Можна давати інструкції кумедним тоном, наслідуючи героя мультфільму або виконуючи комічний танець, який піднімає настрій і мотивує дітей на те, щоб виконати свої обов'язки. Звичайне чищення зубів можна перетворити на гру, почавши його з пісні про користь цієї процедури, або покорчити пики в момент самої процедури.

Діти Вас не слухають - присядьте до їїх зросту

Хоча це здається цілком природним - розмовляти з дитиною зверху вниз.Але ми повинні пам'ятати, що на дитину це може діяти лякаюче. І вона сфокусується саме на цьому неприємному відчутті, а НЕ ваших словах.

Діти Вас не слухають - зупиніться ... І слухайте

Якщо ми хочемо, щоб наші діти слухали нас, ми повинні бути хорошими слухачами в першу чергу. Так що будьте уважні, коли ваші діти розповідають вам різні речі, які вони робили впродовж дня. Коли вони показують що-небудь, важливо зупинитися незалежно від того, що ви робите, вислухати їх і відповідно відповісти. Ваша неуважність травмує дитину.

Діти Вас не слухають - ставтеся до дітей з повагою

Якщо Ви хочете, щоб ваші діти слухали і поважали вас, для початку ви повинні продемонструвати їм повагу. Діти вчаться, спостерігаючи. Щоб заробити повагу, Ви повинні поважати їх. Якщо ваша дитина підходить до вас з питанням, зупиніться, подивіться дитині в очі і дайте їй відповідь. Це показує дітям, що для вас важливі їхні справи.А наступного разу, коли вам знадобиться увага дитини, вона зупиниться і вслухається в те, що ви їй говорите.

Діти Вас не слухають - обговоріть заздалегідь зв'язок між проступком і покаранням

Чітко обговоріть можливі порушення і наслідки. Наприклад, якщо вашій дитині дозволено грати у відеоігри протягом години, вона повинна зупинитися точно по годинах і прибрати за собою. Якщо комендантська година порушена, наслідок - ніяких відеоігор протягом певного проміжку часу. Покарання повинні бути розумними і відповідати віку дитини.

Діти Вас не слухають - старайтесь не забороняти емоцій

Не говоріть: «не реви!». Зрозумійте, дитина засмучена.
Заборона емоцій може пригнічувати. Якщо дитина кричить, бо бабуся і дідусь поїхали, не варто забороняти цього.Дитина засмучена, і ми повинні визнати це. Краще втішити вашу дитину і запевнити її, що бабуся і дідусь приїдуть ще.

Діти Вас не слухають - не кричіть на дитину

Якщо дитина знаходиться в процесі чого-небудь. Наприклад, дивиться телевізор, підійдіть до неї, почекайте кілька хвилин до наступної рекламної паузи і потім попросіть, щоб вона вимкнула його, оскільки пора обідати. Не можна очікувати від дітей, що вони зупинять гру в цю ж хвилину. Поважайте те що вони роблять.

Діти Вас не слухають - дотримуйтеся свого слова

Бути ствердним і послідовним - важлива частина виховання. Якщо ви приймаєте рішення, дотримуйтеся його. Якщо ви кажете: "Я не візьму тебе в гості, якщо ти не закінчиш свою домашню роботу" - дотримуйтеся цього. І не давайте обіцянок, якщо ви не готові їх виконувати. Інакше діти будуть легковажно ставитися до того, що ви говорите.

Діти Вас не слухають - просіть пробачення, жалійте і хваліть тільки коли це необхідно

Ми очікуємо, що наші діти будуть просити вибачення тільки тоді, коли роблять щось не так, але це важливо і для нас - просити вибачення саме коли ми не праві. Ваша дитина повинна знати, що немає ніякої альтернативи слову «вибач» у разі неправильного вчинку або висловлювання. І на батьків це також поширюється. У той же час не забувайте говорити «дякую». Але не просіть пробачення, не дякуйте і не шкодуйте дитину без необхідності. Інакше ваше "розумниця" знеціниться і сприйматиметься буденно.

Діти Вас не слухаються - сприймайте думку дитини серйозно

Наступний аспект поваги - поважати думку дитини. Тільки слухати її - недостатньо. Важливо приймати до уваги її бажання і небажання. Якщо вашій дитині не подобається конкретне заняття-хобі, не нав'язуйте його тільки тому, що вам хочеться. Якщо ваша дитина говорить вам, що їй не подобається няня, не ігноруйте цього. Діти наївні і час від часу живуть у своєму вигаданому світі, але важливо перевірити факти перед тим, як зім'яти і викинути їх в урну.

Діти Вас не слухають - нагороди необхідні

Заохочення не менш важливі, ніж дисциплінування. Є тонка лінія різниці між нагородою і хабаром, яка повинна бути чітко зрозуміла. У той час як хабар дається під тиском, нагорода дається з задоволенням. Підкуп дитини морозивом, щоб вона не дуркувала в супермаркеті, принесе більше шкоди, ніж користі. Нагороди – це не шоколад/морозиво або навіть відеоігри, які можуть зіпсувати дитину. Нагороди призначаються, щоб мотивувати дітей. Приклад: «Діти, якщо ви приберете вашу кімнату швидко, ми зможемо подивитися ваше улюблене кіно ввечері.»

 

Як впоратися з дитячими істериками

З дитячими криками, сльозами й істериками рано чи пізно зіштовхуються всі батьки, і це не таке вже й просте випробування. Малюк, таким чином, бажає впоратися з почуттям образи чи злості, а батьки відчувають роздратування. Часто батьки не можуть зрозуміти, що ж зробити для того, щоб допомогти дитині заспокоїтися і припинити істерику. Вам буде корисно ознайомитися з порадами, за допомогою яких ви з легкістю подолаєте проблему істерик.

Впоратися з дитячою істерикою допоможе проста байдужість. Якщо ваша дитина влаштувала істерику в людному місці, ви напевно відчуєте роздратування або злість. Забути про істерику може бути набагато ефективніше, ніж виходити з себе. Можна просто не звертати увагу. Діти часто влаштовують істерики тільки для того, щоб привернути увагу батьків. Повірте, люди не будуть вважати вас поганими, а навпаки будуть співчувати.

Друга порада - допоможіть дитині назвати її почуття. Дітям буває непросто зрозуміти, що вони відчувають і що відбувається, адже з усіма почуттями вони ще не обізнані.

У таких випадках необхідно дати дитині зрозуміти, що ви співчуваєте і розумієте її. Ви можете сказати, що вона злиться за те, що ви не захотіли купити іграшку. Можете додати, що також ображаєтеся якщо не отримуєте що-небудь. 

Спонукайте дитину боротися з істерикою. Адже істерика означає те, що дитина не може впоратися з почуттями. Зрозумійте, що дитина не тільки хоче добитися свого, але і відчуває багато негативних емоцій. Можна разом з нею придумати смішні й жартівливі імена того, що відбувається. Це не тільки дозволить малюку поміняти своє ставлення до вас, але і розвеселить його.

Не робіть різких заперечень!

Істерику можна зупинити ще до того, як вона почнеться. Часто батьки відразу в чомусь відмовляють своїй дитині. І це дуже сильно її засмучує.

Для того, щоб істерика не розпочалася вам потрібно довести дитині, що ви перебуваєте на її боці. Краще пояснити дитині, чому не можна робити те чи інше, або розповісти, що ви відмовилися купити йому іграшку через те, що вона дорога. Ці пояснення дитина сприймає набагато м'якше, ніж різку відмову.

Ще один дієвий спосіб - запропонувати умову як альтернативу. Заздалегідь продумуйте ситуації разом з вашою дитиною. У випадку якщо ви йдете в магазин, обговоріть ваші дії заздалегідь. Можете запропонувати дитині піти разом із вами, але з умовою, що вона не буде просити купити якусь іграшку.Якщо дитина погоджується, то обговоріть з нею альтернативний варіант. Якщо вона буде вередувати - ви не будете брати її з собою. Цим ви допоможете своєму чаду навчитися робити вибір.

Допомогти впоратися з істерикою можуть різні ігри і заняття. Танці, доганялки і інші розваги допоможуть позбутися негативної енергії і заповнити її позитивною. До того ж, ігри допоможуть дитині зберегти спокій на тривалий час.

І останнє - дозволяйте дитині загладити провину. Найчастіше, дитина розуміє, що зробила помилку і визнає свою провину. Якщо дозволити їй вибачитися або зробити те, що спокутує провину, то вона зрозуміє, що ви готові пробачити. Це допоможе уникнути подальших образ між вами.

Синдром хронічної втоми у дітей

Серед сучасних дітей простежується тенденція до ліні і нічогонероблення, шанувальники телевізора і комп'ютерних ігор дійсно люблять полежати перед екраном. Однак, на жаль, в даний час наростає й інша проблема - хронічна втома. Дуже важливо вміти правильно диференціювати ці два стани, адже одне з них - проста лінь, а інше - захворювання, що вимагає допомоги та уваги з боку батьків.

Симптоми хронічної втоми у дітей

Запідозрити у дитини хронічну втому, а не лінь, можна за такими ознаками:

 • Порушення сну: дитина починає неспокійно спати ночами, здригатися, прокидатися, вранці вставати втомленою. Або ж, навпаки, починає вкладатися відпочити вдень, хоча в її режимі давно відсутній денний сон.
 • Порушення поведінки: при хронічній втомі дітки стають плаксивими, тривожними, примхливими і дратівливими без видимої на те причини. Батьки зляться, вважаючи це поганим характером. Насправді ж це відбувається через перенапруження нервової системи, дитина сама від цього страждає, але ніяк не може контролювати ці процеси.
 • Втрата апетиту: діти перестають їсти із задоволенням, а іноді й зовсім відмовляються від їжі.
 • Нездужання: скарги на втому, головні болі. Батьки помічають, що дитина стає повільнішою, розсіянішою і неуважною.

Звідки береться хронічна втома

Втома є наслідком браку енергії. Дитина може відчувати її в нормі після довгих занять, активної прогулянки або гуртка з плавання. Однак є й інша, патологічна втома, в основі якої лежить безліч чинників. Ось основні з них:

  1. Харчування
   Млявість дитини може бути обумовлена нестачею вітамінів і мікроелементів, що в кінцевому підсумку може стати причиною формування анемії. Такі дітлахи виглядають втомленими, блідими і млявими. У них немає ні сил, ні бажання активно гратися і займатися. А, наприклад, нестача вітамінів групи В призводить не тільки до млявості, а й підвищеної дратівливості дитини. Другий момент - зайве вживання солодощів і цукру, що на короткий період часу дає прилив енергії, який потім змінюється апатією.
  2. Сон 
   Повноцінний відпочинок має величезне значення для здоров'я і самопочуття дитини. Причому більшість дітей протестують і проти денного сну, і проти своєчасного відходу до сну ввечері.Однак завдання батьків - м'яко, але наполегливо контролювати цей процес. Якщо за ніч дитина не встигає спати 10 годин, значить, необхідно вводити відпочинок після обіду.
  3. Низький цукор крові 
   Він проявляється не тільки млявістю, дратівливістю, але також підвищеною спрагою і зниженням ваги. Такі дітки стають енергійнішими відразу після їжі; можна побачити цю залежність: отримав цукор - отримав енергію. Вона є у всіх, але у діток з гіпоглікемією (нестачею цукру) вона яскраво виражена.
  4. Хронічні інфекції 
   Будь-яка з них, особливо, якщо відсутнє повноцінне і своєчасне лікування, може стати причиною підвищеної стомлюваності дитини.Прикладом може служити і гепатит, і інфекційний мононуклеоз, і ряд інших захворювань.
  5. Стрес
   На жаль, сучасну дитину стреси можуть супроводжувати усюди. Це і підвищене навантаження в школі, і сварки батьків, і страшні мультфільми по телевізору. Іноді навіть прості з точки зору дорослих ситуації можуть викликати серйозні наслідки, тік або синдром хронічної втоми.
 • Що робити батькам

 •  

  Перш за все - не звинувачувати дитину в ліні, а ретельно проаналізувати її поведінку. Якщо дитина дійсно схильна до ліні і її улюблене заняття - дивитися телевізор, лежачи на дивані, то мова, найімовірніше, йде про склад характеру.
Якщо ж дитина була активною, і поступово стала флегматичною, схильною до неактивної діяльності, тут вже варто задуматися і відправитися до невролога. Також важливо звернутися до лікаря, якщо відзначається зниження апетиту, поганий настрій без видимої причини, втома і млявість.

Крім цього, необхідно правильно організувати режим дня дитини - приділити увагу повноцінному сну та відпочинку, активним прогулянкам на свіжому повітрі і здоровому харчуванню. Лікар може підібрати комплексні вітаміни і тонізуючі народні засоби (журавлинний морс, лимонно-медовий напій і т.д.).

Роль батька у формуванні дівчинки як ДІВЧИНКИ, чи майбутньої жінки, неймовірно важлива. Ще З. Фрейд казав, що дівчина на підсвідомому рівні шукає собі обранця, подібного батькові. Звичайно, це не просто фігура батька, а той образ тата, який вона винесла в своє доросле життя. Це перше і одне з головних призначень батька.

Тато є першим чоловіком, з яким стикається маленька дівчинка, і багато в чому саме від нього залежить, буде вона принцесою або простачкою, виросте вона щасливою і реалізованою жінкою або ж навпаки.

Уже в перші 5-7 років життя, через відносини з татом, в дитині закладаються її уявлення про себе і про чоловіків в цілому, яке вона реалізує в дорослому житті. Чи буде вона вважати себе привабливою і цікавою, яке відношення до себе з боку чоловіка вона сприйматиме як норму? Все це формується у відносинах дівчинки з її татом, з її «королем»!

Тут важливо сказати, що татові досить просто захоплюватися своєю донечкою, говорити їй компліменти, проводити з нею час, дарувати квіти. Ви ж хочете, щоб майбутній зять дарував вашій дочці квіти? То варто показати їй своїм власним прикладом, що саме це ставлення є нормою. Нескладно сказати, що у неї гарне плаття, коли вона старанно крутиться перед вами. Звичайно, важливо при цьому залишатися об'єктивним, і, якщо її нова зачіска вам не до смаку, то потрібно про це говорити, але так, щоб дитина зрозуміла, що це зачіска виявилася невдалою, а донька, звичайно ж, красуня. Безсумнівно, вдягатися і варити їсти, доньку навчить мама, але татові важливо надати всьому цьому сенс.Дитина повинна розуміти, що смачно готувати і доглядати за собою треба, бо це приносить вам і їй радість, задоволення, а не тому що інакше «заміж ніхто не візьме».

Ще однією важливою роллю тата, є роль «захисника». Дівчинка з найменших років життя повинна розуміти, що тато це та людина, на яку можна покластися. Звичайно, її проблеми і страхи здаються смішними, але вона обов'язково повинна знати, що тато прийде їй на допомогу і допоможе вирішити будь-яку ситуацію, адже для неї все це цілком серйозно. Розуміючи, що тато завжди поруч і готовий захистити, дівчинка росте впевненою і легко реалізується, адже відчуття захищеності в дитинстві дає внутрішній спокій і залишається на все життя.

Дівчинка ніколи не повинна боятися батька, тому, не варто фізично карати дочку. Батько повинен стати порадником і компаньйоном і, навіть висловлюючи своє невдоволення, важливо показати, що це ставлення до вчинку, а не до дочки.

Тато запросто може переконати дочку, що дівчатка можуть досягати успіху в будь-якій сфері. Особливо, якщо тато входить у світ дівчинки і вникає в її інтереси, а також, якщо впускає її в свої. Дівчинка зовсім не виросте «пацанятком», якщо тато візьме її на риболовлю, зате вона точно навчиться розділяти інтереси чоловіків. Адже дівчинку робить дівчинкою не те, чим вона захоплюється, а ставлення до неї і підкреслення її жіночих рис.

Звичайно, у формуванні дівчинки, важливі відносини між татом і мамою. Дуже значимо те, як мама сприймає батька. Навіть, якщо ваше спільне життя не склалося, постарайтеся залишити повагу один до одного, і, звичайно, дівчинка повинна розуміти, що до неї ваші негаразди не мають ніякого відношення.Вона, як і колись, татова улюблена дочка, ну і мамина звичайно.

В цілому, татові завжди важливо пам'ятати, що він, виховуючи дочку, формує собою образ чоловіка в її свідомості і сприйняття дівчинкою самої себе.

Щасливі дівчатка виростають щасливими і реалізованими жінками.
Так хочеться, щоб таких, ставало все більше!

Роль батька в вихованні сина

Присутність в житті батька важлива для всіх дітей, незалежно від статі. Але для хлопчиків тато не тільки батько, а й друг, наставник, а також взірець для наслідування - ось чому роль батька у вихованні сина дуже важлива. 

Функції батька для хлопчика

Тато -батько

Тато, як і мама, піклується про дитину, оберігає його, любить і цінує. Мама потребує допомоги, тому тато може взяти на себе частину обов'язків по догляду за дитиною. Він цілком може погодувати дитину, переодягнути, поміняти підгузник, вкласти спати. І часом тати справляються з цими завданнями навіть краще, ніж мами. Адже тато більш урівноважений та організований. 

Тато-друг

Тато асоціюється у хлопчика з веселощами, активними іграми і пустощами. Мами в цьому плані більш акуратні і боязкі. А дитині, тим більше хлопчикові, потрібно випускати свою енергію на волю.Бігати, стрибати, лазити, пустувати. Так він вчиться координувати свої рухи, краще орієнтуватися в просторі, і просто щиро веселитися.

Тато - взірець для наслідування

Ще Зігмунд Фрейд стверджував, що хлопчики після трьох років починають ототожнювати себе з батьком. Копіювати його міміку, жести, поведінку. Переймають його світогляд, ставлення до людей, ставлення до матері і самого себе. Саме тому психологи стверджують, що роль батька у вихованні сина особливо важлива. Хлопчик бере за основу свого батька і відштовхується від нього, формуючись як особистість. 

Тато-наставник

Ця батьківська функція набуває чинності приблизно в старшому дошкільному віці. Авторитет батька в очах сина є значно вищим, ніж авторитет матері. Тому батькові в цей період, як ніколи раніше, необхідно взяти на себе відповідальність за виховання сина. Образно кажучи, батько повинен за руку вивести хлопчика в соціум.Навчити спілкуватися, досягати поставлених цілей, вирішувати конфлікти, будувати взаємини з друзями і з протилежною статтю.

Батьківська любов та ніжність

Багато чоловіків хотіли б бачити своїх синів розумними, сильними, сміливими. Для них це ідеал мужності. Але нерідко в гонитві за таким ідеалом батьки ігнорують або пригнічують важливі потреби своїх дітей. Хлопчикам не менше, ніж дівчаткам, необхідна ласка і ніжна турбота. І чим вони менші, тим більше потреба в ніжності. Але тати бояться, що надмірна ласка зробить сина схожим на дівчинку.Ось вони і жертвують добрими і такими необхідними будь-якому хлопчикові ніжними стосунками заради своїх ідеалів мужності.

Однак, як показують дослідження, та й простий життєвий досвід, найбільш мужні хлопчики виростають якраз у тих батьків, які не скупляться на ніжність до синів. І як це не парадоксально звучить, але хлопчик, який має досвід близьких відносин з батьком, який щиро висловлює йому свою любов, виростає повноцінним чоловіком.